Jaki Wietnamczycy witają Nowy Rok?

W wielu krajach nadejście Nowego Roku świętuje się w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Czas ten zazwyczaj kojarzy się ze wspaniałymi imprezami, balami, sztucznymi ogniami i oczywiście... alkoholem. Tết Nguyên Đan, czyli wietnamski Nowy Rok, jest zdecydowanie najważniejszym świętem dla Wietnamczyków i co więcej, jest to rodzinne święto. Jak wyglądają obchody Nowego Roku w Wietnamie i kiedy mają miejsce?

Nowy rok w Wietnamie

Kalendarz księżycowy
Pomimo tego, że Wietnamczycy znają kalendarz gregoriański i  na co dzień posługują się nim, kalendarz księżycowy w dalszym ciągu odgrywa naprawdę ważną rolę w ich życiu, bowiem jest częścią ich tradycji i kultury. Dlatego też w wietnamskich kalendarzach można znaleźć obok siebie dwie daty – wedle kalendarza gregoriańskiego i księżycowego. Kalendarz księżycowy jest istotny do tego stopnia, iż to właśnie na jego podstawie wyznaczane są daty znacznej części wietnamskich świąt.

Święto Tết
W roku 2015 wietnamski Nowy Rok miał miejsce dnia 19 lutego. W 2016 roku Nowy Rok rozpocznie się dla Wietnamczyków 8 lutego, a w następnych latach kolejno 28 stycznia, 16 lutego, 5 lutego. Wietnamczycy świętują nadejście Nowego Roku dłużej niż my, bowiem oficjalne uroczystości odbywają się przez całe trzy dni.

Jak przygotować się na nadejście Nowego Roku?
Jak już zostało wspomniane, dla Wietnamczyków Nowy Rok jest najważniejszym świętem w ciągu roku, dlatego też do jego nadejścia przygotowują się wyjątkowo skrupulatnie. Podchodzą do tego znacznie poważniej aniżeli my do naszych „noworocznych postanowień”. I przede wszystkim, działają przed Nowym Rokiem, a nie po. Co to oznacza?
Zamiast obiecywać, że coś zrobią, po prostu to robią. Po pierwsze dokładnie sprzątają cały dom. Celem takiego zabiegu jest „pozbycie się” wszystkich niepowodzeń minionego roku. Jeśli z kimkolwiek weszli w konflikt, proszą o wybaczenie i sami wybaczają, jeśli ktoś zrobił im krzywdę – w Nowy Rok należy wejść oczyszczonym duchowo.

Aby przebłagać Ducha...
Niezwykle ważnym dniem jest 23 dzień ostatniego miesiąca w starym roku. Dzień ten bowiem jest poświęcony Duchowi Ziemi oraz Bogowi Kuchni. Ulatuje on do nieba właśnie w tym dniu, żeby złożyć „sprawozdanie roczne” Nefrytowemu Władcy, a ma ono dotyczyć całej rodziny. Wówczas też należy postarać się o przychylność owego Ducha przygotowując wspaniałą ucztę z owoców oraz karpi, a także zapalając kadzidła.

Nie ma choinki, ale...
Nasze domy w czasie Nowego Roku tradycyjnie zdobi jeszcze choinka i inne typowo świąteczne ozdoby. Wietnamczycy także ozdabiają swoje domy na Święto  Tết. W południowym Wietnamie domy ozdabia się gałązkami kwitnącej moreli. Ważne jest to, aby kwiaty miały po pięć płatków! Na ołtarzach z kolei układane są arbuzy, których miąższ jest symbolem powodzenia w nowym roku. Z kolei na północy kraju domy zdobione są drzewkami mandarynki (z owocami!) lub też gałązkami kwitnącej brzoskwini. Wspaniałymi kwiatami zdobi się nie tylko domy, ale również ulice.

Świętowanie Nowego Roku
Ważna jest świąteczna kolacja, która koniecznie musi być wystawna. Z racji tego, że świętowanie trwa aż trzy dni, trzeba zakupić sporo jedzenia. W wigilię Nowego Roku mają miejsce fantastyczne tańce smoka, odbywają się liczne parady trwające całą noc. Właśnie w nocy składane są życzenia. Dzieci dostają prezenty w postaci „pieniędzy na szczęście”. Są to małe sumy, które koniecznie muszą być ofiarowane w czerwonych woreczkach z papieru. Tradycją jest noszenie przez mężczyzn czarnych strojów w tym czasie, zaś kobiety ubierają się na żółto i czerwono.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami!

Telefon:  823-462-180

Email: kontakt@jakpiekne.pl

O nas

Podróże towarzyszą nam od zawsze, dlatego jesteśmy najlepsi w tym co robimy! Znajdziesz u nas ciekawostki dotyczące różnych tradycji w Wietnamie. Dzięki nam poznasz Wietnam na nowo.     

Polecamy

Wczasy z Planet Escape - niezapomniane wakacje w Wietnamie