Tradycyjny strój kobiecy - áo dài

Wietnam to kraj, w którym kultura i tradycja są bardzo mocno zakorzenione. Zauważyć to można w bardzo wielu różnych przejawach codziennego życia. Doskonałym tego przykładem jest chociażby wietnamski kobiecy strój. Mowa tutaj oczywiście o  áo dài, który jest tradycyjnym wietnamskim strojem, dawniej noszonym również przez mężczyzn... Czym dokładnie jest  áo dài, dlaczego obecnie uznawany za strój kobiecy, w dawnych czasach miał także swój męski odpowiednik?

Ao dai

Áo dài – co to takiego?

Jak już zostało nadmienione,  áo dài to tradycyjny wietnamski kobiecy strój. Jest to po prostu długa tunika z dwiema połami. Bardzo często jest ona wyjątkowo bogato zdobiona, choć równie pięknie prezentują się te bardzo skromne i proste. Tunikę tę nosi się na luźnych spodniach. Áo dài ma w sobie pewną wyjątkową magię... Wydawałoby się, zwyczajny strój, „nic specjalnego”, większość kobiecego ciała jest zakryta.

Tymczasem áo dài to strój, który w niesamowity sposób podkreśla figurę, jest to strój niebywale kobiecy. Ubiór ten ma bardzo charakterystyczną cechę w postaci wysokiego rozcięcia, a krój jest doskonale dopasowany między innymi dlatego, że tuniki te szyte są z delikatnych materiałów. Tunika zazwyczaj jest zapinana pod samą szyję.

Trochę historii...
Áo dài obecnie jest strojem kobiecym, nie zawsze jednak tak właśnie było. Na przestrzeni wieków áo dài nieco zmieniało swój wygląd. Dawniej strój ten nosili tylko i wyłącznie przedstawiciele wyższych sfer, w tym mężczyźni. Wówczas strój miał też inny fason. Charakterystyczną cechą takiego właśnie tradycyjnego kroju były cztery poły, a nie jak to jest teraz, dwie. Najbardziej zasadnicza zmiana w wyglądzie áo dài nastąpiła już początkiem XX wieku. Po wprowadzeniu pewnych poprawek strój stał się typowo kobiecy, bo podkreślał właśnie kobiecą figurę.  

Áo dài – strój taki sam, a jednak inny...
Áo dài to prawdziwy fenomen. Z jednej strony jest to ciągle jeden i ten sam strój, ale mnogość materiałów użytych do jego stworzenia, rozmaitych ozdób, często ledwo zauważalnych zmian kroju sprawia, że każde áo dài jest inne i na swój sposób wyjątkowe. Jest to strój na absolutnie każdą okazję. Jest to strój zarówno do pracy, na spotkanie z przyjaciółmi, na spacer czy na bardzo ważne uroczystości takie jak ślub czy pogrzeb. Może być to kreacja bardzo subtelna i skromna, ale także niesamowicie wyzywająca. Śmiało można powiedzieć, że tak wyjątkowego stroju nie ma nigdzie indziej. Absolutnie każda kobieta, która wybiera się na wyprawę do Wietnamu, powinna na pamiątkę zakupić  áo dài wracając do domu.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami!

Telefon:  823-462-180

Email: kontakt@jakpiekne.pl

O nas

Podróże towarzyszą nam od zawsze, dlatego jesteśmy najlepsi w tym co robimy! Znajdziesz u nas ciekawostki dotyczące różnych tradycji w Wietnamie. Dzięki nam poznasz Wietnam na nowo.     

Polecamy

Wczasy z Planet Escape - niezapomniane wakacje w Wietnamie