Czym jest nón lá?

Każdy kraj ma swoje charakterystyczne cechy, które są „nie do podrobienia”. Może to być jakiś charakterystyczny element kultury, tradycji, stroju. Wietnamczycy słyną w wyjątkowej i wyjątkowo ciekawej kultury oraz tradycji, w którą z całą pewnością wpisują się także pewne elementy codziennego stroju. Mowa tutaj o symbolu wietnamskiej kultury, tradycyjnym kobiecym
(a niegdyś i męskim!) stroju Áo dài, o Áo Yếm czyli typowej jedwabnej bluzce „bez pleców” i rzecz jasna o nón lá.
Co to takiego? Właśnie temu ostatniemu elementowi warto teraz poświęcić nieco czasu.

kapelusz

Nón lá – co to jest?
Nón lá to popularny w Wietnamie kapelusz stożkowy. Jest to już od wieków wyjątkowo charakterystyczny element stroju Wietnamczyków - obecnie głównie kobiet, bowiem nón lá uważa się teraz przede wszystkim za kobiece nakrycie głowy. Nie jest to jednak jakieś zwyczajne nakrycie głowy. Kapelusz ten, śmiało można to głośno powiedzieć, jest pewnego rodzaju symbolem Wietnamu.

Kapelusza nón lá z całą pewnością nie można pomylić z niczym innym. Ten tradycyjny wietnamski kapelusz wykonany jest z liści palmowych, które wyplatane są na ramkach bambusowych. Ma on geometryczny kształt prostokątnego trójkąta. Utrzymanie go na głowie umożliwia specjalny jedwabny pasek, który mocowany jest pod brodą.
Kapelusz „do zadań specjalnych”!

Kapelusz taki jest całkowicie światłoszczelny oraz wodoszczelny, dlatego też równie dobrze chroni przed upałem jak i ulewnym deszczem. Można by rzec, kapelusz uniwersalny! Ciekawostką jest, że kapelusz nón lá ma także inne zastosowanie niż tylko i wyłącznie ochrona głowy przed warunkami pogodowymi. W kapeluszu tym bowiem nosi się wodę, a także bezpośrednio z niego można pić wodę. W czasie dużych upałów nón lá można zanurzyć w zimnej wodzie, po czym założyć na głowę w celu schłodzenia się.

Kapelusz nón lá dawniej i dziś
Kapelusz ten wywodzi się z miasta  Huế, które jest dawną cesarską stolicą kraju. Tam też wymyślony został jego charakterystyczny i jakże praktyczny kształt. Dawniej kapelusz ten nosili wszyscy, obecnie głównie kobiety. Na wietnamskich wsiach i w mniejszych miasteczkach wszystkie kobiety, niezależnie od wieku i zajęcia, noszą kapelusze nón lá, bo jak już zostało wspomniane, są one wyjątkowo praktyczne.

Nieco mniejszą popularnością kapelusz ten cieszy się w większych miastach, choć oczywiście i tam można go zaobserwować na wielu głowach. Będąc na wycieczce w Wietnamie koniecznie trzeba zakupić nón lá na pamiątkę pobytu w tym niesamowicie fascynującym, barwnym kraju.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami!

Telefon:  823-462-180

Email: kontakt@jakpiekne.pl

O nas

Podróże towarzyszą nam od zawsze, dlatego jesteśmy najlepsi w tym co robimy! Znajdziesz u nas ciekawostki dotyczące różnych tradycji w Wietnamie. Dzięki nam poznasz Wietnam na nowo.     

Polecamy

Wczasy z Planet Escape - niezapomniane wakacje w Wietnamie