Kompleks Dam Da

Wietnam jest krajem wyjątkowo fascynującym, kryjącym w sobie liczne niesamowite atrakcje – przede wszystkim atrakcje przyrodnicze. Warto dobrze przygotować się na wycieczkę do Wietnamu, bowiem wiele z naprawdę malowniczych zakątków tego kraju nie jest dobrze rozreklamowanych, dlatego też można je pominąć stojąc dosłownie obok. Niezwykłe, wręcz baśniowe krajobrazy kryją między innymi wietnamskie jaskinie...
 Wietnam
Malowniczy kompleks Dam Da


Ten niesamowity kompleks składający się z jaskiń, pagód oraz świątyń znajduje się w górach, w gminie  Phú Lão, w dystrykcie  Lạc Thủy, około 100 kilometrów od Hanoi, stolicy Wietnamu. Zlokalizowany jest w pobliżu słynnej Pagody Perfumowej. Tereny, na których położony jest omawiany kompleks zamieszkiwane są przez mniejszość etniczną zwaną  Mường.

Wśród 53 innych mniejszości etnicznych zamieszkujących Wietnam, Mường jest trzecią pod względem wielkości. Grupa ta mówi językiem muong i do teraz zachowała swoje tradycyjne wierzenia, choć niektórzy członkowie tejże mniejszości są chrześcijanami. Są to ludzie bardzo przyjaźni i gościnni, dlatego też można nieco bliżej poznać ich kulturę i przyjrzeć się ich codziennemu życiu.

Świątynie i jaskinie

W grotach na terenie kompleksu Dam Da znaleziono różnego rodzaju pamiątki po bardzo starej, bo liczącej przeszło 10 tys. lat kulturze Hòa-Bình. W miejscowych pagodach oraz świątyniach pielgrzymi czczą legendarne postaci takie jak między innymi Praojciec Wietnamczyków Lạc Long Quân oraz  Pramatka  Âu Cơ. Wyjątkowo dużo pielgrzymów można spotkać w takich miejscach jak pagoda Tiên, świątynia Mẫu oraz świątynia Trình. Wspomniana pagoda zaliczana jest do narodowego wietnamskiego dziedzictwa kulturowego.

Jaskinie należące do kompleksu Dam Da są miejscem niezwykłym, z całą pewnością wartym odwiedzenia. Do zdecydowanie największych i jednocześnie najpiękniejszych jaskiń można zaliczyć động Ông Hoàng Mười, động Ông Hoàng Bảy, động Chùa Tiên động Cô Chín, động Ông Hoàng Bơ, động Suối Vàng Suối Bạc,, động Cung Tiên.

Część jaskiń jest dość trudno dostępna, dlatego też, aby dotrzeć do nich, a dokładniej rzecz biorąc, wspiąć się do nich, potrzebna jest dobra kondycja. Bez wątpienia jednak warto, bo to, co można obejrzeć wewnątrz, zrekompensuje trudy wyprawy. Warto zatrzymać się w tym zakątku na nieco dłużej, gdyż w ciągu jednego dnia nie sposób zwiedzić wszystkiego, a warto! W jaskiniach znajdują się ogromnych rozmiarów stalagmity oraz stalaktyty (grawitacyjne nacieki jaskiniowe), które liczą tysiące lat i na każdym miłośniku natury zrobią wielkie wrażenie.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami!

Telefon:  823-462-180

Email: kontakt@jakpiekne.pl

O nas

Podróże towarzyszą nam od zawsze, dlatego jesteśmy najlepsi w tym co robimy! Znajdziesz u nas ciekawostki dotyczące różnych tradycji w Wietnamie. Dzięki nam poznasz Wietnam na nowo.     

Polecamy

Wczasy z Planet Escape - niezapomniane wakacje w Wietnamie