Czym jest rytuał Hầu đồng?

Wietnam to kraj wybitnie fascynujący. Jego kultura i tradycja są warte bliższego poznania, zwłaszcza, że tak bardzo odbiegają od tego, z czym mamy do czynienia na co dzień, a tym samym czynią ten kraj jeszcze bardziej egzotycznym, tajemniczym, niezwykłym. Warto bliżej przyjrzeć się tradycyjnym wietnamskim rytuałom, a w tym rytuałowi Hầu đồng.

Rytuał

Rytuał Hầu đồng – co to takiego?
Już na wstępie należy zaznaczyć, iż ten bardzo ważny rytuał stanowi element niematerialnego dziedzictwa kulturowego Wietnamu. Hầu đồng, zwany także rytuałem Lên đồng, to ceremonia w czasie której specjalnie przygotowane medium nawiązuje kontakt z bogami. W pewnym momencie rytuał uznany został za zwykły zabobon, jednak w chwili, gdy nastała polityka odnowy (koniec lat 80. ubiegłego wieku), ceremonia powróciła do łask.
Ceremonia ma ścisły związek z wierzeniami Wietnamczyków, które to dotyczą czci nie tylko bóstw żeńskich (Đạo Mẫu), a także kobiet, które podniesiono do rangi bogiń. Najważniejszą z nich jest  Âu Cơ, pramatka wszystkich Wietnamczyków. Ważne są również bohaterki narodowe takie jak Hai Bà Trưng i Bà Triệu.

Medium
Medium mogą zostać jak mężczyzna, tak i kobieta. Ceremonia prowadzona przez medium odbywa się przy pomocy czterech asystentów. W czasie rytuału medium zostaje wprowadzone w trans poprzez odpowiednią muzykę, taniec i śpiew (Hát văn). Każdy, kto pragnie wejść w rolę medium, musi się do tego bardzo dobrze przygotować. A przygotowania owe rozpoczynają się już na kilka dni przed ceremonią i polegają na rozmaitych rytuałach oczyszczających.

O rytuale
Hầu đồng zawsze planowany jest z wyprzedzeniem. Zazwyczaj rytuał odbywa się w pagodach oraz świątyniach podczas ważnych świąt. Istotnym elementem jest składanie ofiar, a są to najczęściej ofiary bardzo bogate takie jak pieniądze, biżuteria, alkohol, papierosy, słodycze, kwiaty.

Rytuał jest długi, bowiem sama tylko główna część ceremonii trwa średnio od dwóch do nawet siedmiu godzin. Ceremonię za każdym razem rozpoczyna modlitwa do Buddy, w której wyrażana jest prośba o udzielenie zgody na wykonanie rytuału. Następnie medium wprowadzane jest we wspomniany tras. Zadania tego podejmują się odpowiednio przygotowani do tego celu śpiewacy oraz muzycy. Wówczas medium jest gotowe do tego, aby ucieleśniać różnorakie bóstwa.
W czasie takiego jednego rytuału osoba pełniąca rolę medium może kontaktować się z bardzo wieloma bóstwami. Z każdym kolejnym kontaktem musi jednak zmieniać się taniec oraz muzyka, które zostają właściwie dobrane do danego bóstwa. W chwili, gdy medium udaje nawiązać się kontakt z danym bóstwem, osoby biorące udział w rytuale zanoszą swoje ofiary oraz modlitwy. Ważne jest to, że bóstwo można prosić o wszystko.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami!

Telefon:  823-462-180

Email: kontakt@jakpiekne.pl

O nas

Podróże towarzyszą nam od zawsze, dlatego jesteśmy najlepsi w tym co robimy! Znajdziesz u nas ciekawostki dotyczące różnych tradycji w Wietnamie. Dzięki nam poznasz Wietnam na nowo.     

Polecamy

Wczasy z Planet Escape - niezapomniane wakacje w Wietnamie