Parki narodowe Wietnamu

Wietnam jest wyjątkowo malowniczym krajem położonym w Azji Południowo-wschodniej, na Półwyspie Indochińskim. Kraj ten swoim wyglądem przypomina nieco literę „S”, graniczy on z Kambodżą, Laosem oraz Chinami. Wietnam to bardzo atrakcyjny zakątek świata między innymi pod względem przyrodniczym. Nie bez powodu na chwilę obecną znajduje się na jego terenie przeszło 30 parków narodowych.

Park narodowy

Co warto wiedzieć?

Każdy z parków narodowych w Wietnamie założony został w celu ochrony drogocennej fauny i flory (w tym licznych gatunków zagrożonych wyginięciem). Najstarszym parkiem jest Park Narodowy Cúc Phương, który utworzono w roku 1966, po nim powstał Park Narodowy Cát Bà w roku 1986, natomiast reszta parków została założona pomiędzy 1991 a 2004 rokiem.

Poza obecnie chronionymi obszarami, w Wietnamie istnieje jeszcze wiele innych cennych pod względem przyrodniczym obszarów, dlatego też można spodziewać się, iż w niedługim czasie powstaną kolejne parki. Wśród zdecydowanie najpiękniejszych, a zatem najbardziej atrakcyjnych turystycznie parków narodowych Wietnamu można wyróżnić wspomniane już  Park Narodowy Cúc Phương,  Park Narodowy Cát Bà, a ponadto Park Narodowy Phong Nha-Kẻ Bàng, Park Narodowy Cúc Phương, Park Narodowy Vũ Quang, Park narodowy Cát Tiên oraz Park Narodowy Ba Bể.

Wybrane parki narodowe:

Park Narodowy Cát Bà

Cát Bà to wyspa znajdująca się w archipelagu Cát Bà, w części południowo-wschodniej malowniczej zatoki Ha Long (północny Wietnam). Park Narodowy Cát Bà rozciąga się prawie na połowie powierzchni wyspy. Mówi się, że właśnie ten park narodowy należy obowiązkowo odwiedzić, bowiem uznawany jest za najpiękniejszy ze wszystkich! Przyciąga on pięknymi wodospadami, całym mnóstwem jezior oraz niezwykłych grot, które mieszczą się w górach wapiennych.

Ciekawostką jest, iż część wyspy Cát Bà położona jest poniżej poziomu morza, pozostała powierzchnia wznosi się na wysokość od około 50 do 200 m n.p.m. Najwyższe wzniesienie na wyspie ma 331 m n.p.m. Park ten stanowi ostoję dla langura Cát Bà, który jest zagrożonym wyginięciem gatunkiem małpy. Wśród zwierząt morskich zamieszkujących ten zakątek warto wymienić delfiny (trzy gatunki) oraz foki. Na terenie parku, poza wspomnianymi langurami, żyją między innymi sarny, dziki, wiewiórki oraz jeże, 21 gatunków ptaków, występuje 620 gatunków roślin.

Park Narodowy Ba Bể

Park Narodowy Ba Bể również znajduje się na północy kraju, w prowincji Bac Kan, około 250 km od Hanoi. Jest to region górski, usłany jeziorami, rzekami oraz wodospadami. Park powstał wokół jeziora Ba Bể. Jest to jezioro słodkowodne, największe i najwyżej położone (150 m n.p.m.) w Wietnamie. Jezioro to składa się tak naprawdę z trzech jezior takich jak  Pé Lầm, Pé Lù oraz Pé Lèng. Na terenie parku żyją 354 gatunki motyli, 38 gatunków ssaków, 43 gatunki płazów, a także 233 gatunki ptaków. Ciekawostką jest, iż w parku tym, na krasowych masywach wkoło jeziora zachował się pierwotny las Wietnamu. Park ten utworzony został w roku 1992.

Dużą atrakcją parku jest wycieczka po jeziorze. Może ona trwać kilka godzin i warto rozpocząć ją wczesnym rankiem. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy takie jak Án Mã, Khẩu Cúm oraz Po Gia Mải. Warto również popłynąć rzeką Năng, która wiedzie do malowniczego zakątka niesamowitych jaskiń, skał oraz wodospadów. Można wybrać się na zorganizowaną wycieczkę ze wspomnianego Hanoi. Do parku, nie wiedzieć dlaczego, nie przybywa zbyt wielu turystów, dlatego też można zwiedzać go w przyjemnej, spokojnej atmosferze.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami!

Telefon:  823-462-180

Email: kontakt@jakpiekne.pl

O nas

Podróże towarzyszą nam od zawsze, dlatego jesteśmy najlepsi w tym co robimy! Znajdziesz u nas ciekawostki dotyczące różnych tradycji w Wietnamie. Dzięki nam poznasz Wietnam na nowo.     

Polecamy

Wczasy z Planet Escape - niezapomniane wakacje w Wietnamie