Fauna i Flora Wietnamu

Wybierając się w podróż do Wietnamu, koniecznie warto bliżej przyjrzeć się miejscowej faunie i florze, które są naprawdę niesamowite! Liczne gatunki miejscowych zwierząt objęte są ochroną, bowiem grozi im wyginięcie. Niesamowitym okazem jest wół Vu Quang, warto wspomnieć także o słoniach azjatyckich, tygrysach czy nosorożcach. Nie mniej fascynująca jest również flora Wietnamu!

Flora

Fauna Wietnamu

Omawiając faunę Wietnamu, po prostu nie sposób nie wspomnieć o wyżej wymienionym już wole Vu Quang. Często można spotkać się także z nazwą saola. Dlaczego zwierzę to jest tak wyjątkowe? Otóż, choćby z tego powodu, iż zdołało ukryć się przed ludzkim okiem aż do roku 1992! Tego niezwykle sensacyjnego odkrycia dokonano właśnie w rejonie Vũ Quang stąd też nazwa zwierzęcia. Saola wyglądem przypomina antylopę z rogami oryxa. Mieszka w lasach deszczowych, w dolinach rzek, tam gdzie człowiek nie ma dostępu. Obecnie populacja tego gatunku sięga zaledwie kilkuset sztuk, dlatego też zagrożona jest wyginięciem.

Wyginięcie grozi również nosorożcowi jawajskiemu. Mieszka on w wietnamskich lasach – obecnie występuje wyłącznie w parkach narodowych, w Wietnamie oraz na indonezyjskiej Jawie. W dawnych czasach występował w całej Azji Południowo-Wschodniej. Zagrożeniem dla nosorożca jawajskiego są przede wszystkim kłusownicy, którzy polują na niego ze względu na bardzo drogie rogi. Upolowanie nosorożca jawajskiego, po czym sprzedanie jego rogu jest tak intratnym „interesem”, iż kłusownicy zupełnie nie boją się wysokich kar.
Poza wymienionymi zwierzętami, w Wietnamie można spotkać małpiatki, makaki, gibbony, kangury, łasze, koty marmurkowe, niedźwiedzie malajskie, liczne parzystokopytne, wiele gatunków nietoperzy, owadów, bezkręgowców, krokodyle, węże, jaszczurki.

Flora Wietnamu
Wietnam, ze względu na swoje położenie, które warunkuje kilka typów klimatu, oferuje naprawdę bardzo różnorodną florę. Wiele z okazów to gatunki rzadkie i zagrożone, oczywiście objęte stosowną ochroną. W dawnych czasach (jeszcze przed kolonizacją francuską) Wietnam w większości porośnięty był wiecznie zielonymi lasami. Były to lasy równikowe na południu kraju oraz lasy monsunowe na północy. Później zaczęto bardzo intensywnie wycinać lasy pod plantacje, dlatego też obecnie Wietnam jest pokryty lasami w zaledwie 24 proc.
Malownicza tropikalna dżungla tworzona jest przez blisko 1500 gatunków roślin drzewiastych. Warto wśród nich wymienić drogocenne gatunki takie jak drzewa mahoniowe, kamforowe, palisandrowe czy żelazne. Powyżej 1000 m n.p.m. można spotkać dobrze znane nam sosny oraz dęby, zaś rejony typowo wysokogórskie porośnięte są roślinnością alpejską. Charakterystyczne dla tropików, w strefie pływów morskich, są wiecznie zielone lasy namorzynowe, zwane również mangrowymi.
Z całą pewnością warto zwrócić uwagę na bambusy. Ciekawostką jest, iż są to najszybciej rosnące rośliny na świecie i pomimo tego, że są to rośliny trawiaste, „rekordziści” potrafią wyrosnąć na 38 metrów! Bambus w ciągu zaledwie jednego dnia może urosnąć 1 metr. Deszczowe lasy Wietnamu w dalszym ciągu skrywają wiele niepoznanych gatunków roślin, które częstokroć mają wyjątkowo fantazyjne kształty i kolory.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami!

Telefon:  823-462-180

Email: kontakt@jakpiekne.pl

O nas

Podróże towarzyszą nam od zawsze, dlatego jesteśmy najlepsi w tym co robimy! Znajdziesz u nas ciekawostki dotyczące różnych tradycji w Wietnamie. Dzięki nam poznasz Wietnam na nowo.     

Polecamy

Wczasy z Planet Escape - niezapomniane wakacje w Wietnamie