Wietnam – warunki naturalne

Wietnam jest bardzo ciekawym krajem – także pod względem swojego specyficznego położenia. Rozciąga się on bowiem wzdłuż południka, przybiera dość charakterystyczny kształt litery „S”. Takie położenie Wietnamu sprawia, iż kraj ten jest bardzo zróżnicowany pod względem warunków naturalnych oraz krajobrazu. To z kolei sprawia, iż rozwój gospodarczy w różnych regionach Wietnamu także mocno się od siebie różni.

Wietnam plaża

Co należy wiedzieć?

Wietnam podzielony jest na 58 tak  zwanych prowincji oraz osiem regionów. Są to regiony takie jak Region Delty Rzeki Czerwonej, Delty Mekongu, Południowo-Wschodni, Północno-Wschodni, Północno-Zachodni, Płaskowyżu Centralnego, Wybrzeża Południowo-Środkowego oraz Wybrzeża Północno-Środkowego.
Północny Wietnam – podstawowe informacje

Północ Wietnamu charakteryzuje się klimatem monsunowym zwrotnikowym wilgotnym. Na północy kraju jest znacznie chłodniej niż na południu. W omawianej części Wietnamu najcieplej jest w okresie od maja do października i wówczas temperatura sięga średnio 33 stopni C, nie spada zazwyczaj poniżej 25 stopni C. Z kolei od listopada do kwietnia notuje się temperatury od 13 do 20 stopni C. W wyższych partiach gór północnego Wietnamu jest chłodniej (nawet 0 stopni C) i może pojawić się śnieg – rzadko, ale zdarza się. W tym zakątku kraju wyróżnia się cztery pory roku, które mają podobny układ jak w przypadku klimatu umiarkowanego.

Region Północno-Wschodni graniczy z Chinami, jest regionem wyżynnym oraz górzystym, zamieszkiwany jest przez wiele mniejszości etnicznych. Jest to przepiękny region, który często jest celem wycieczek turystycznych. Właśnie tu bowiem znajduje się malownicza Zatoka Ha Long, liczne skaliste wysepki oraz wyspy. Ciekawostką jest, iż w omawianym regionie znajdują się aż 2/3 wszystkich wietnamskich wysp.

Region Północno-Zachodni również graniczy z Chinami, a ponadto z Laosem. Jest to region przede wszystkim górzysty, gdzie kilka szczytów przekracza wysokość 3000 m n.p.m. Ciekawostką jest, iż właśnie ten region narażony jest na trzęsienia ziemi bardziej niż wszystkie inne w Wietnamie.

Centralny Wietnam – podstawowe informacje
Region Płaskowyżu Centralnego nie ma dostępu do morza, graniczy z Kambodżą oraz Laosem, podzielony jest na pięć prowincji. Zarówno wyżynne jak i górskie obszary centralnego Wietnamu zamieszkiwane są przez mniejszości etniczne. Problemem tego regionu jest między innymi gwałtowny przyrost ludności przy jednoczesnym dość słabym rozwoju ekonomicznym oraz wysokim poziomie ubóstwa. W tym zakątku Wietnamu uprawia się głównie herbatę, kawę, kauczuk, kakao, morwę. W środkowym Wietnamie wyróżnia się porę suchą trwającą od listopada do kwietnia oraz porę deszczową trwającą od maja do października.

Południowy Wietnam – podstawowe informacje
Miłośnicy tropikalnych upałów z całą pewnością powinni odwiedzić południe Wietnamu. W najchłodniejszych miesiącach temperatura waha się w tym zakątku od 20 do 30 stopni C, z kolei w najcieplejszych miesiącach temperatura nie spada poniżej 35 stopni, a nawet dochodzi do 40 stopni C. Pora deszczowa w południowym Wietnamie przypada na okres od czerwca do listopada, pora sucha trwa od grudnia do maja. Największe opady deszczu odnotowywane są w okresie od sierpnia do października.

Zainteresowany wycieczką do Wietnamu? Doskonałe oferty znajdziesz w luksusowym biurze podróży Planetescape: https://planetescape.pl/kraj/wietnam/.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami!

Telefon:  823-462-180

Email: kontakt@jakpiekne.pl

O nas

Podróże towarzyszą nam od zawsze, dlatego jesteśmy najlepsi w tym co robimy! Znajdziesz u nas ciekawostki dotyczące różnych tradycji w Wietnamie. Dzięki nam poznasz Wietnam na nowo.     

Polecamy

Wczasy z Planet Escape - niezapomniane wakacje w Wietnamie