Zatoka Ha Long

Zatoka Hạ Long uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w całym Wietnamie. Na miano to zasługuje z całą pewnością. Co takiego jest w owej zatoce, iż przyciąga ona tylu turystów? Jak dotrzeć, jak zorganizować wycieczkę? Warto poznać podstawowe informacje na temat zatoki, bowiem jest ona jednym z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia w czasie pobytu w tym kraju!
Ha long
Gdzie znajduje się Zatoka Ha Long?

Zatoka Ha Long zlokalizowana jest w północnej części kraju, stanowi ona odnogę Zatoki Tonkińskiej. Nad zatoką położone jest miasto Ha Long zwane także Hòn Gai. Od Hanoi dzieli je około 164 km, czyli średnio trzy godziny drogi samochodem.

W czym tkwi piękno zatoki?

Malownicza zatoka ma powierzchnię 1500 km kw. Cieszy się ona tak ogromnym zainteresowaniem przede wszystkim z tego względu, iż znajduje się w niej blisko 2000 wysepek i wysp. W większości są to wapienne słupy, które wyłaniają się z wody na wysokość wielu metrów. Ze względu na to, że podłoże jest wapienne, powstają tam liczne groty oraz jaskinie, które oczywiście można zwiedzać. Robią ogromne wrażenie – zwłaszcza interesujące stalagmity oraz stalaktyty wewnątrz. Niektóre wyspy zatoki są całkowicie pokryte skałami, zaś inne porasta wyjątkowo bujna roślinność. Większość wysp nie jest zamieszkała przez ludzi.

Lasy deszczowe w tej okolicy kryją niesamowitą różnorodność zarówno fauny jak i flory. Zatoka Ha Long jest miejscem tak wyjątkowym, iż wietnamskie Ministerstwo Kultury, Sportu i Turystyki już w roku 1962 postanowiło uczynić ten zakątek pomnikiem krajobrazowym. Ponadto walory zatoki zostały również docenione przez UNESCO, które w roku 1994 pisało zatokę na Listę Światowego Dziedzictwa.

Zagrożone piękno

Zatokę chętnie odwiedzają nie tylko turyści zagraniczni, bowiem sami Wietnamczycy są nią zafascynowani – nie można się temu dziwić. Zatoka jest tak popularna, a co za tym idzie, ruch turystyczny jest tak ogromny, iż zaczyna niekorzystnie wpływać na tutejszy ekosystem, dlatego też musi być pod stałą kontrolą.

Wycieczka do Zatoki Ha Long

Większość turystów decyduje się oczywiście na wycieczkę zorganizowaną. Wycieczkę taką można wykupić w Hanoi lub na miejscu. Zanim się to jednak zrobi, warto nieco pochodzić i poszukać najbardziej atrakcyjnych ofert, bo ceny potrafią się doprawdy bardzo różnić. Można wykupić wycieczkę zarówno jednodniową jak i kilkudniową z noclegiem na łodzi bądź też na wyspie Cát Bà. Ciekawą propozycją jest także samodzielna wycieczka kajakiem, bowiem wówczas istnieje możliwość dotarcia do zakątków, do których nie może dotrzeć łódź. Można przenocować również w różnych specjalnych miejscach przeznaczonych do biwakowania, w wielu miejscach wyznaczone są kąpieliska.

Wycieczka po wyspie Cát Bà

Będąc już w zatoce Hạ Long, na pewno warto zajrzeć na wyspę Cát Bà, która jest największą wyspą tejże zatoki. Zamieszkuje ją blisko 12 tys. ludzi, połowa wyspy stanowi Park Narodowy Cát Bà. Znajdują się tam także liczne hotele, restauracje, piękne plaże. Zdobywając najwyższe miejsce na wyspie, wzniesienie o wysokości 332 m n.p.m., można podziwiać fantastyczne widoki na zatokę.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami!

Telefon:  823-462-180

Email: kontakt@jakpiekne.pl

O nas

Podróże towarzyszą nam od zawsze, dlatego jesteśmy najlepsi w tym co robimy! Znajdziesz u nas ciekawostki dotyczące różnych tradycji w Wietnamie. Dzięki nam poznasz Wietnam na nowo.     

Polecamy

Wczasy z Planet Escape - niezapomniane wakacje w Wietnamie