Rzeki Wietnamu

Przez obszar Wietnamu płynie kilkanaście rzek, ale zdecydowanie najbardziej rozpoznawalne  z nich to Mekong, Rzeka Czerwona oraz Rzeka Perfumowa. Szczególnie Mekong i Rzeka Czerwona mają ogromne znaczenie dla rolnictwa, ale także turystyki. Czym charakteryzują się poszczególne rzeki, czego można spodziewać się na miejscu?
Czerwona rzeka
Sông Cửu Long - Rzeka Dziewięciu Smoków

Mianem Rzeki Dziewięciu Smoków określa się Mekong (Sông Mê Kông). Ponadto można również spotkać się z nazwą Wielka Rzeka czyli Sông Lớn. Wyjaśnienie nazwy  Rzeka Dziewięciu Smoków jest bardzo proste. Otóż, w wielkiej delcie rzeki kształtuje się dziewięć głównych odnóg. To, że rzeka ta jest wielka, także nie ulega żadnej wątpliwości.

Rzeka Mekong przepływa przez takie państwa jak Chiny, Laos, Kambodża oraz Wietnam. Ciekawostką jest, iż do teraz nie ma całkowitej pewności co do tego, gdzie rzeka ma swoje źródła. Dlatego też pojawiają się różne dane odnośnie jej długości. Najczęściej przyjmuje się, że ma ona długość od 4350 do 4909 km. Wiele zlewisk rzeki znajduje się w wysokich górach Tybetu, które są trudno dostępne. Mekong jest jedną z najdłuższych rzek na świecie, bowiem znajduje się na 9. miejscu.

Kolejną ciekawostką jest, iż omawiana rzeka to jedna z najbardziej bogatych rzek świata pod względem żyjących w niej gatunków zwierząt. Wśród samych tylko ryb w Mekongu jest 1200 gatunków, a dodatkowo liczne gady i płazy. Wokół Mekongu intensywnie rozwija się rolnictwo – uprawia się głównie ryż, owoce, kukurydzę, a także tytoń oraz trzcinę cukrową. W słynnej delcie Mekongu transport odbywa się głównie drogą wodną. Pierwszy most nad rzeką zbudowany został dopiero w roku 2001.

Sông Hồng – Czerwona Rzeka
Czerwona Rzeka, jak sama nazwa wskazuje, rzeczywiście przybiera nieco czerwonawy czy też brązowawy kolor. Dzieje się tak, ponieważ woda niesie ze sobą osady, które maja w sobie dużo tlenku żelaza. Rzeka ma łączną długość 1149 km, z czego na odcinku 510 km płynie przez Wietnam. Rzeka ta swój początek ma w prowincji Yannan w Chinach.
Rzeka Czerwona jest rzeką dość niespokojną, poziom jej wody bardzo waha i sezonowo dochodzi do dużych powodzi. Z tego też względu budowane są tamy oraz wały. Delta rzeki ma powierzchnię około 15 tys. km kw. I tutaj, podobnie jak w delcie Mekongu, intensywnie rozwija się rolnictwo, gdyż gleby są bardzo żyzne. W roku 2004 deltę Rzeki Czerwonej uznano za rezerwat biosfery UNESCO.

Sông Hương – Rzeka Perfumowa
Rzeka Perfumowa jest rzeką bardzo malowniczą. Początek rzeka bierze w Górach Annamskich, niedaleko Parku Narodowego Bạch Mã. Wschodni dopływ rzeki o nazwie Tả Trạch płynie na północny zachód i spada po drodze aż 55 pięknymi wodospadami, z kolei nieco krótszy dopływ Hữu Trạch pokonuje 14 progów wodnych i w końcu dopływy łączą się.
Samą nazwę rzeki można wyjaśnić tym, że w okresie wiosny pojawiają się na rzece kwiaty oraz pyłki kwiatowe. Rzeka po drodze mija cesarskie grobowce, świątynie Hòn Chén oraz Ngọc Trản, płynie przez miasto Huế (stara cesarska stolica kraju) niedaleko siedmiopiętrowej pagody Linh Mu, która jest symbolem Huế.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami!

Telefon:  823-462-180

Email: kontakt@jakpiekne.pl

O nas

Podróże towarzyszą nam od zawsze, dlatego jesteśmy najlepsi w tym co robimy! Znajdziesz u nas ciekawostki dotyczące różnych tradycji w Wietnamie. Dzięki nam poznasz Wietnam na nowo.     

Polecamy

Wczasy z Planet Escape - niezapomniane wakacje w Wietnamie