Miasto Huế

Miasto o nazwie Huế zlokalizowane jest w centralnym Wietnamie, położone nad Rzeką Perfumową, niespełna 11 kilometrów od ujścia owej rzeki do Morza Południowochińskiego. Do XVII wieku miasto nosiło nazwę Phú Xuân. Obecnie  Huế jest ośrodkiem administracyjnym prowincji Thừa Thiên-Huế. Od najbardziej popularnych wietnamskich miast, tj. Hanoi (obecna stolica Wietnamu) oraz Ho Chi Minh (dawna stolica) oddalone jest kolejno 540 i 650 kilometrów.
Hue
Co należy wiedzieć o mieście?

Miasto rozciąga się po obu stronach Rzeki Perfumowej. Jest to ważne miasto portowe oraz ceniony ośrodek kulturalny i gospodarczy kraju. W  Huế panuje klimat tropikalny wilgotny. Pora deszczowa przypada na okres od września do lutego i wówczas temperatura nie przekracza zazwyczaj 20 stopni C. Z kolei w porze suchej, tj. od marca do sierpnia, temperatura sięga średnio od 35 do 40 stopni C.

Trochę historii
Historia miasta jest długa i interesująca. Nie da się w kilku zdaniach opowiedzieć jej całej, ale warto poznać najważniejsze fakty, aby zrozumieć, dlatego  Huế jest tak ważnym wietnamskim miastem. Otóż, miasto to jest ściśle związane z dynastią  Nguyễn. To właśnie założycielom tegoż miasta udało się zjednoczyć cały Wietnam, począwszy od Rzeki Czerwonej po słynną Deltę Mekongu. Kiedy w XVI wieku dynastie Nguyễn oraz Trịnh zaczęły walczyć ze sobą, kraj został podzielony. Wspomniana już dynastia Nguyễn uczyniła Huế stolicą. Wówczas miasto nazywało się Phú Xuân.
Ciekawostką jest, iż dynastia  Nguyễn była jedyną wietnamską dynastią, której władcy zaczęli nazywać się cesarzami. Miasto było stolicą Wietnamu do roku 1945 i do tego właśnie czasu panowało 13 cesarzy z rzeczonej dynastii. Obecnie w mieście można obejrzeć grobowce dawnych cesarzy.

Cytadela w  Huế
Cytadela w Huế została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w roku 1993. Mieści się ona nad brzegiem Rzeki Perfumowej. Twierdza ta dominuje nad miastem. Budowa ogromnego kompleksu została rozpoczęta przez Gia Longa z dynastii Nguyễn. Kolejni cesarze rozbudowywali i ozdabiali budowlę. Twierdza-pałac w Huế szybko zyskała miano jednego z najbardziej wspaniałych cesarskich dworów w całej Azji! Sercem słynnej cytadeli było tak zwane Zakazane Miasto, do którego wstęp mieli tylko członkowie cesarskiej rodziny oraz ich służba. Jako wzór posłużył słynny pałac cesarski w Pekinie.

Cytadelę można zwiedzać. Zazwyczaj zwiedzanie rozpoczyna się od wejścia na teren przez Bramę Południową, która znajduje się nad brzegiem Rzeki Perfumowej. Następnie Most Złotej Wody wiedzie na Dziedziniec Ceremonii. Kawałek dalej mieści się Pałac Niebiańskiej Harmonii, którym dawniej miały miejsce najważniejsze ceremonie oraz uroczystości. Zaraz za pałacem znajdowało się główne wejście do wspomnianego Zakazanego Miasta – Złote Wrota. Niestety zostały one zniszczone podczas pierwszej wojny indochińskiej w roku 1947. Obecnie do Zakazanego Miasta prowadzi dziedziniec, po obu jego bokach znajdują się odrestaurowane Hale Mandarynów.
Ze względu na zniszczenia dokonane w roku 1968 obecnie można obejrzeć tylko ruiny pałacu królewskiego, pałacu królowej, królewskiego haremu oraz mieszkań konkubin. Konsekwentnie jednak prowadzona jest odbudowa budowli. Do tej pory udało się odbudować Teatr Królewski, Bibliotekę Królewską, Bramę Miłosierdzia. Świątynia Przodków i dawny skarbiec póki co nie są odbudowane – widać jedynie fundamenty. Odnowione zostały również niektóre świątynie oraz pawilony w zachodniej części cytadeli. Warto bliżej przyjrzeć się Pałacowi Wieczności, Świątyni Królewskich Przodków, Pawilonowi Sławnych Dusz.

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami!

Telefon:  823-462-180

Email: kontakt@jakpiekne.pl

O nas

Podróże towarzyszą nam od zawsze, dlatego jesteśmy najlepsi w tym co robimy! Znajdziesz u nas ciekawostki dotyczące różnych tradycji w Wietnamie. Dzięki nam poznasz Wietnam na nowo.     

Polecamy

Wczasy z Planet Escape - niezapomniane wakacje w Wietnamie