Miasteczko Phan Rang

Małe miasteczka często mają o wiele większy urok aniżeli duże, rozpoznawalne pod względem turystycznym miasta. Tak też jest z pewnym niewielkim wietnamskim miasteczkiem Phan Rang, a dokładniej rzecz ujmując, Phan Rang-Tháp Chàm. To nieduże miasto znajduje się w południowym Wietnamie i jest ono stolicą prowincji Ninh Thuan. Od słynnego Ho Chi Minh oddalone jest o 350 kilometrów, od Da Lat dzieli je 108 km i 105 km od Nha Trang (popularny kurort). W roku 1981  Phan Rang zostało połączone z pobliską stacją kolejową Tháp Chàm i od tej chwili tworzy podwójne miasto Phan Rang-Tháp Chàm.

Phan Rang
Warto wiedzieć...
Do roku 1832 miasto było stolicą Pandurangi, która była autonomicznym księstwem Czamów. W XVII wieku królestwo zostało ostatecznie podbite przez Wietnamczyków. Do dnia dzisiejszego region ten zamieszkują potomkowie ludu Chăm i wyznają głównie hinduizm. Nazwę miasta Thàp Chàm, które zostało przyłączone do  Phan Rang można tłumaczyć jako Wieża Cham. Nazwa ta wynika z faktu, iż właśnie tutaj mieści się niezwykle piękna świątynia Po Klong Garai.

Świątynia Po Klong Garai
Świątynia Po Klon Garai jest świątynią hinduistyczną wzniesioną w XVIII wieku. Jest to miejsce kultu mitycznego króla-boga Czamów Po Klon Garai z Pandurangi.  Po Klon Garai czczony jest jako wcielenie Śiwy. Świątynia zlokalizowana jest na wzgórzu Đồi Trầu czyli Wzgórzu Betelu.
Fundatorem świątyni był najprawdopodobniej król Czampy, Dżaja Simhawarman III. Dawniej w miejscu świątyni musiały jednak istnieć jeszcze inne obiekty, na co wskazują badania archeologiczne. Mówi się o tym, że Dżaja Simhawarman III nie wybudował świątyni od podstaw, ale rozbudował już istniejącą. Omawiana świątynia jest jedną z najlepiej zachowanych. Ciekawostką jest, iż w latach 90 ubiegłego wieku zespołem konserwatorów prowadzących restaurację świątyni był Polak, Kazimierz Kwiatkowski.

Cały zespół świątynny składa się z trzech wież. Główna wieża Kalan ma wysokość 20,5 m, wieża Kośagryha ma wysokość 9,31 m, zaś wieża Gopura jest wysoka na 8,56 m. Istniała jeszcze czwarta wieża Mandapa, ale po niej do dnia dzisiejszego pozostał tylko podest, który otoczony jest niedużym murkiem. Wszystkie wieże stoją na platformie.
U podnóża świątyni zorganizowany został duży ośrodek kultury Czamów. Infrastruktura turystyczna jest dość dobrze rozbudowana. Znajduje się tu między innymi skansen i galeria sztuki.
Atrakcje w okolicy Phan Rang-Tháp Chàm

Wyżej omówiona świątynia nie jest jedyną w tej okolicy. Niespełna 15 km na południe od miasta znajduje się kolejna świątynia. Jest to świątynia Po Rô Mê, która powstała w XV wieku. Niedaleko Phan Rang-Tháp Chàm znajdują się także wspaniałe plaże. Jedna z nich mieści się w miejscowości Ninh Chữ. Z kolei niespełna 40 kilometrów na północ od miasta znajduje się zatoka Vĩnh Hy. Świetne miejsce zarówno do nurkowania, wspinaczki na tutejszych stromych skałach jak i po prostu do przyjemnej wycieczki łodzią.

 

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami!

Telefon:  823-462-180

Email: kontakt@jakpiekne.pl

O nas

Podróże towarzyszą nam od zawsze, dlatego jesteśmy najlepsi w tym co robimy! Znajdziesz u nas ciekawostki dotyczące różnych tradycji w Wietnamie. Dzięki nam poznasz Wietnam na nowo.     

Polecamy

Wczasy z Planet Escape - niezapomniane wakacje w Wietnamie