Ślub po wietnamsku

Wietnam ma wyjątkowo ciekawą kulturę, którą z całą pewnością warto bliżej poznać. Jedną z bardzo ciekawych uroczystości jest ślub. Jak zatem wygląda wietnamski ślub, co go poprzedza, jak wygląda wesele? Warto wiedzieć!

Ślub

Obecne śluby

Oczywiście, współczesne śluby różnią się nieco od tych dawnych, bo Wietnamczycy także idą z duchem czasu. Niemniej, do dnia dzisiejszego zachowało się wiele tradycyjnych elementów, którym warto przyjrzeć się bliżej. Ciekawostką jest, iż wietnamskie śluby są bardzo kosztowne. Ważne jest to, aby jak najbardziej „pokazać się”, nawet jeśli taki ślub ma kosztować tyle pieniędzy, ile Wietnamczyk zarabia w ciągu przykładowo dziesięciu lat!

Dawniej małżeństwa zawierane były zazwyczaj przez 18-letnie kobiety z 20-letnimi mężczyznami. Była to pewnego rodzaju norma, coś na kształt ideału. W tej chwili jednak wiele młodych osób pragnie zdobywać wykształcenie i osiągać sukcesy na gruncie zawodowym, dlatego też coraz to więcej Wietnamczyków decyduje się na ślub w nieco późniejszym wieku.
Ważni są rodzice i... astrolodzy!

Młodzi Wietnamczycy bardzo liczą się z opinią swoich rodziców. Choć rodzice obecnie już raczej nie wybierają na siłę partnerów dla swoich dzieci, dalej chcą mieć duży wpływ na wybór ich potomków. Młodzi szanują nie tylko zdanie rodziców, ale także często korzystają z usług astrologów, aby ci ocenili, czy ich związek ma przyszłość. Ciekawostką jest, iż Wietnamczycy tak mocno wierzą w tego typu porady, że jeśli astrolog z jakichś względów odradzi ślub, mężczyzna bądź kobieta gotowi są zakończyć związek!
Do astrologów i wróżbitów udają się także rodzice potencjalnego Pana Młodego. Dopiero po takiej wizycie i otrzymaniu „pozytywnej opinii”, udają się do rodziców wybranki ich syna i proszą ich o rękę córki. Należy iść „uzbrojonym” w prezenty takie jak orzechy arekowe i liście betelu i zapytać, co rodzice chcą w zamian za rękę swojej córki. Obecnie rodzina chce otrzymać najczęściej część pieniędzy na urządzenie wesela.

Jak wyglądają wietnamskie zaręczyny?
Tutaj sprawa również wygląda nieco inaczej niż w Polsce. Dopiero zazwyczaj kilka miesięcy po tym, jak rodzice przyszłych małżonków dojdą do porozumienia w sprawie ślubu, ogłaszane są zaręczyny będące wyjątkowo uroczystą ceremonią. I tutaj niezbędna jest porada u wróżbity, który podpowie, jaki dzień na zaręczyny oraz na ślub będzie najlepszy.
Mężczyzna wraz z rodzicami idzie do domu swojej przyszłej żony i kolejny raz przynosi prezenty. Jeżeli kobieta postanowi odejść od mężczyzny przed ślubem, wszystkie prezenty, jakie otrzymała w dniu zaręczyn, musi zwrócić. Kiedy natomiast mężczyzna zerwie zaręczyny, w takiej sytuacji nie może prosić o zwrot prezentów.

Jak wygląda ślub?
Sam ślub również mocno różni się od tradycyjnego polskiego ślubu. W ten ważny dzień rodzina Panny Młodej wraz z gośćmi czekają w domu na przybycie przyszłego męża. Kiedy nadchodzi rodzina Pana Młodego wraz ze swoimi gośćmi, przed nimi idą mężczyźni (nieparzysta liczba!) niosący czerwoną tacę z prezentami. Kolor czerwony jest ogromnie ważny, gdyż Wietnamczycy uważają go za kolor szczęścia. Do niosących prezenty mężczyzn wychodzą kobiety, które je odbierają i płacą im symboliczną kwotę – ponoć, jeśli mężczyzna nie otrzyma pieniędzy za swoją „pracę”, nigdy nie ożeni się! Ślub zawierany jest przed ołtarzem przodków. W czasie wesela Para Młoda musi podejść do każdego stolika i osobiście podziękować gościom za przybycie, a zadanie to bywa niełatwe, zwłaszcza jeśli gości jest kilkuset!

Powiązane artykuły

Skontaktuj się z nami!

Telefon:  823-462-180

Email: kontakt@jakpiekne.pl

O nas

Podróże towarzyszą nam od zawsze, dlatego jesteśmy najlepsi w tym co robimy! Znajdziesz u nas ciekawostki dotyczące różnych tradycji w Wietnamie. Dzięki nam poznasz Wietnam na nowo.     

Polecamy

Wczasy z Planet Escape - niezapomniane wakacje w Wietnamie